Yapı ve binalar, inşa sürecinde herhangi bir destek süreciyle daima koruma altına alınmadığı için, genel olarak gerçekleşecek her türlü felakette, sonradan önlem alma olasılığı zayıf yerler olarak bilinmektedir.

Doğal olduğu gibi çeşitli sebeplerle suni şekilde de gerçekleşme potansiyeline sahip olan afetler arasında, yıkıcı tahribat yapma sıralamasında üst noktalarda yer alan yangın afeti için, her yapıda, inşaat sürecinde alınması gereken belli başlı önlemler bulunmaktadır.

Yangınların konutlar ve yapılarda çıkmasının başlıca sebepleri; elektrik kontakları, elektrikli alet kullanımlarında yapılan kişisel ihmaller, sigara ve benzeri ürünlerin kullanımı ve dikkatsizlik sonucunda çıkan ateşin eşyaları sarması ve çocukların bilinçsiz şekilde ateşle oynaması gibi sebepler olarak bilinmektedir.

İnşaat sürecinde maliyetten kaçınmadan tamamlanması gereken yangın tedbirleri, çeşitli şekillerde desteklenebilmektedir. Özel kullanım alanlarında ponza taşı ya da ateş tuğlası gibi bloklarla ısıya dayanıklı şekilde yapı malzemelerinin kullanılması gerekirken; aynı zamanda cephe ve blok içlerinde yapılacak olan ses ve ısı yalıtımı aşamasında, yangın yalıtımının da yapılması mümkün olmaktadır.

Yangın Güvenliği ve Taşyünü

Taşyünü; bilindiği üzere doğal mineral ve inorganik maddelere sahip olan, volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkan taşlardan üretildiği için, yüksek ısıya karşı dayanıklı olmasıyla tanınmaktadır.

Söz konusu volkanik patlamaların sonucunda soğuma sürecine gire bazalt taşının, üretim aşamaları dahilinde yüksek ısıya maruz bırakılarak form değiştirilmesi sağlanmaktadır. Yaklaşık olarak 1500 0C ısıyı emen ve malzeme bünyesinde muhafaza eden taşyünü, üretim aşamasından sonra da belirli derecelere kadar yüksek ısıya dayanıklılık göstermekte ve olası bir yangın durumunda alev almamaktadır.

ÖZPOR ürünleri de sahip olduğu doğal yapısından kaynaklı, taşyünü ürünleriyle birlikte, yangın yalıtımı konusunda taleplere, efektif çözümler sunmaktadır. Farklı ebat ve yoğunluk ölçülerinde özel üretim mamulleri şeklinde sunulan levha ve bloklar aracılığıyla siz de tercih ettiğiniz projelerde, yangın izolasyonu yapma imkanına sahip olacaksınız.

Farklı derecelerde belgelendirilen ısı geçirgenlik kodlarına sahip olan taşyünü levhalarının genel özelliği itibariyle; yangın çıkması halinde en az hasarla afetin atlatılması, yangının yayılmaması ve zararın minimum düzeyde kalmasını sağlayan özellik; taşyünün en fazla 750 0C’ye kadar kullanım sıcaklığına sahip olmasıdır.

Siz de yalıtım alanında bu avantajlara sahip olmak için; ÖZPOR iletişim adreslerimizden bize ulaşabilir ve teknik detaylar hakkında sorularınızı bize iletebilirsiniz.