Dünya genelinde farklı yapılarda ve ürünlerde farklı amaçların sağlanması için çeşitli tekniklerle üretilmiş olan yalıtım malzemeleri bulunmaktadır. Günümüz teknolojisinin imkan verdiği koşullar altında, doğal yün yapılı maddelerden sert ve dayanıklılık oranı yüksek olan köpük maddelere kadar çeşitli ürünlerle karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Yalıtım Ürünleri Nelerdir?

Yalıtım yapılması planlanan alanlar için farklı hammaddelerden üretilmiş olan tabakaların seri üretimleri yapılabilmektedir. Geliştirilen son teknolojik çalışmalar sonucunda üretilen ve günümüzde çeşitli alanlarda kullanıma sunulan yalıtım levhaları genel olarak;

·         Taşyünü

·         Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Levhaları 

·         Extrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları

·         Poliüretan Köpük

·         Fenol Köpüğü 

·         Cam Yünü

gibi malzemeler olmaktadır.

Yalıtım Ürünleri Nasıl Üretilir?

Yalıtım ürünlerinin üretim aşamaları, üretim yapan markanın tercihleri, teknolojik makine imkanları ve üretim planlamalarına göre farklılık göstermektedir. Temel olarak üretim aşamaları iki farklı metotla yapılmaktadır. Bu yöntemler; doğal malzeme üretimlerinin form kazandırılması ve suni üretimler için kalıplar içerisinde üretim yapılması olarak ifade edilmektedir.

Örnek olarak;

Genleştirilmiş Polistren ( EPS ) Isı Yalıtım Levhaları, Extrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları, Poliüretan Köpük, Fenol Köpüğü gibi ürünler; kimyasal hammaddeler ve bileşenler aracılığıyla birbirine kaynaştırılan maddelerin sentezi olarak bir ürün haline gelir.

Köpük yapılı olan maddeler; sıvı halde imal edilen karışımların belirli hava karışımı ve zamanla beklenmesiyle elde edilen katı formlara dönüştürülebilir. Bu durumun getirdiği avantajlar ile; köpük formda olan sıvı malzemeler, üretim için ihtiyaç duyulan ölçülerde hazırlanan kalıplara dökülür ve yalıtım malzemesi olarak kullanılabilecek plakaların üretimi sağlanmış olur.

Taşyünü gibi daha verimli olan ve hemen her yalıtım aşamasında kullanılabilecek olan plakalar ise yapısı gereği daha farklı bir süreç sonucunda üretilebilmektedir.

Volkanik patlamalar sonucunda var olan bazalt taşının yaklaşık olarak 1500 0C’ye kadar çıkartılan sıcaklıklarda eritilmesinden elde edilen taşyünü; yalıtım plakası olarak kullanılabilmek için fabrika koşullarında form kazandırılır ve kullanıma hazır plakalar halinde, tüketiciye servis edilecek ürün haline getirilir.

Her yalıtım malzemesi, sahip olduğu organik ve inorganik yapısı sebebiyle, farklı koşullar altında tüketilebilir ürün haline getirilmektedir.