Son yıllarda dünya genelinde önlenemez şekilde artış gösteren inşaat sektörü, kendi içerisinde talep edilen amaçlara uygun olarak farklı sektörlerin de ürün yelpazesinin genişletilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor.

Her gün onlarca inşaatın tamamlanıp yenilerinin başlandığı dünya genelinde olduğu gibi, Türkiye genelinde de birçok yapı, yeni sahibine merhaba diyor. Özellikle Türkiye gibi enerji üretimi noktasında alternatif metotlara oranla daha az sayıda enerji kaynağını tüketmeyi tercih eden ülkelerde ise; enerji tasarrufu gibi bir konu, çözülmesi gereken sorunlar listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Son yıllarda; yapıların sahiplik haklarından çok, kullanım haklarının konforlu şekilde yapılması için, ihtiyaç duyulan enerji birimlerinde tasarruf edilmesi sorununa çare aranırken, bu duruma cevap olarak üretilen yöntemlerden en verimli olanı, geçici olmayan, daha kalıcı olan yalıtım sistemlerinin uygulanması olarak dikkat çekiyor.

Yalıtım ile Enerji Tasarrufu Yapmak Mümkün mü?

Bir yapıda, tüketilen kalori, ısı enerjisi ve hissedilen koşullar, her zaman için tüketilen enerji ile doğru orantılı şekilde sağlanmıyor. Özellikle dış cephesinde yalıtım bulunmayan binalarda, daha yüksek oranda, zorlu kış koşullarında yaşamak oldukça zor bir hal alıyor.

Yalıtımı olmayan binalarda kullanılan soba, elektrik ya da doğalgaz enerjilerini, hissedilebilir ve sürdürülebilir bir seviyeye gelmesi için, normal şartlarda olması gerektiğinden en az 1,75 kat daha fazla tüketilmek zorunda kalındığı tespit ediliyor.

Bina yalıtımı olan yapılarda ise, iç bölgede tüketilen enerji sarfiyatından, en az derecede fire vererek, yakılan enerjiden tam anlamıyla faydalanmak mümkün olabiliyor.

Bu sebeple; enerji tasarrufu yapmak hem milli servet açısından bilinçli bir tüketici olmayı sağlıyor hem de kullanım maliyetleri açısından, sarf edilen enerjinin boşa gitmemesine, daha tasarruflu şekilde ısınılmasına imkan veriyor.

Taş Yününün Enerji Tasarrufundaki Önemi Nedir?

Diğer yapı malzemeleri ve yalıtım malzemelerinin, üretim hammaddeleri ve ürün formlarından kaynaklı olarak, yalıtım konusunda başarı sağlasa bile tasarruf anlamında yeterli etkiyi göstermediğini ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Taşyünü; içerisinde bulundurduğu doğal mineraller ve inorganik maddelerden kaynaklı olarak, daha seyrek bir yapıya sahip olmasına rağmen daha güvenilir bir yalıtım imkanı sunmaktadır. Montaj açısından kullanım kolaylığı sağlayan taşyünü yalıtım malzemeleri; iç cephedeki harcanan enerjinin dışarı çıkmasını engelleyecek lifli yapıya sahiptir.

Aynı zamanda dış cepheden gelecek faktörleri itici gücüyle iç bölgeye geçirmeyen taşyünü, hem ses hem de ısı faktörleri açısından başarılı şekilde yalıtım yapabilmesinin yanı sıra gözeneksiz yüzeye sahip olan yalıtım panelleri gibi enerji tasarrufunu göz ardı eden bir yapıya da sahip değildir.

Siz de yalıtım projelerinizde hem en az ürün maliyetiyle en verimli sonucu almak hem de yalıtım yaparken enerji tasarrufu sağlamak için; ÖZPOR taşyünü ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ürünler hakkında teknik destek almak ve siparişlerinizi oluşturmak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz, sorularınızı bize yönlendirebilirsiniz.