www.ozpor.com.tr

Taş Yünü

Son yılların en çok çalışma hacminin gerçekleştiği inşaat sektörü, farklı birimlerinde kullandığı malzemeler ile kendi içerisinde, farklı ürünler üzerinden sektör oluşturmaktadır. Her bina ve yapının olmazsa olmaz birimleri arasında bulunan bölme ve cepheler, taş sanayi de olduğu kadar, yalıtım üretimlerinde de pozitif yönde katkı sağlamaktadır.

Söz konusu bu yapılaşma içerisinde bulunan payandalar, sütunlar, bölme duvarlar ve özellikle iç ile dış cephe duvarlarında, yalıtım yapılması ihtiyacı duyulmaktadır.

 

Modern yapılaşmanın getirdiği avantajların yanında gösterilebilecek dezavantajlar içerisinde bulunan, fazla nüfuslu ve fazla sınırlı yapılar içerisinde var olan ses-ısı-nem gibi faktörlerin yalıtımı için ise alternatif ürünler kullanılabilmektedir.

Taşyünü Nedir?

 

Son yıllarda kullanımı revaçta olan ve kendi içerisinde farklı kalite ve formlarla üretilme özelliğine sahip olan taşyünü, yalıtım sektörü içerisinde kullanılan suni blok çeşitlerinden bir tanesidir. Taşyünü kullanımı içinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde başlamış olsa da kullanımı için ilham alınan olay yaklaşık olarak 150 yıl öncesine kadar gitmektedir.

Patlamış olan bir yanardağın içinden çıkan lavların, belirli süre içerisinde soğuması ve özellikle rüzgar etkisiyle form değiştirerek çevreye yayılması sonucu keşfedilen olay sonrasında, taşyünü olarak bilinen ürünün ilk ve ilkel yöntemiyle tanışılmıştır.

 

Bu olayın da referans verdiği bilgiler üzerine; taşyünü olarak kullanılan yalıtım blokları, doğal kayaçlar grubuna dahil olan volkanik kayaçlar kategorisine dahil edilen bir malzemedir. İçerisinde bulunan doğal minerallerden kaynaklı olarak çok sayıda avantaja sahip olan bu ürün, içinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde, yalıtım projelerinde sıklıkla kullanılan; kaliteli, dayanıklı, cazip koşullara sahip olan bir üründür.

Taşyünü Nerelerde Kullanılır?

Taşyünü ilk olarak, keşfedildiği şartlar ve sahip olduğu
özellikler sebebiyle sadece yalıtım sanayinde kullanıldı. Fakat günümüz
teknolojik devrimleri ve güncel çalışmalar sonucunda, basit blok geçişleri,
prefabrik konut muhafazası ve ev tipi elektronik ürünlerin imal edilme
süreçleri de dahil olmak üzere, çeşitli alanlarda kullanılmaya devam
etmektedir.

Farklı alanlarda kullanılabiliyor olmasının en önemli
özelliği; sahip olduğu birden fazla yalıtım amacını, tek bünyede
barındırmasından kaynaklanmaktadır.

 

 

Taşyünü, bilinen bir diğer adıyla “kaya yünü” genel olarak aşağıdaki amaçlar için kullanımını yaygın olarak devam ettirmektedir:

Isı Yalıtımı

Yalıtım çalışmaları, görüntü itibariyle belirli bir cepheye monte edilen sabit bloklar olarak görülse de planlama aşaması, kullanım amacının tespit edilmesi ve alınacak sonucun analiz edilmesi aşaması ve ayrıca montaj aşamasıyla oldukça kritik bir süreci kapsamaktadır.

Herhangi bir yerin yalıtımının yapılması, kullanım amacı ve süre planlaması açısından farklı montaj planlaması yapılmasını sağlayabilmektedir.

Isı yalıtımları için ön planda tutulacak temel koşul; yalıtım yapılacak olan mekan içerisinde enerji kaybı yaşanmaması ve yalıtım süreci sonrasında çalışma yapılan bölgede küflenme veya rutubet tutma gibi sorunların yaşanmaması olarak ifade edilebilmektedir.

Bu sebeple ÖZPOR; ısı yalıtım talepleri dahilinde talep edilen yöntemler için öncelikli olarak dış cephe yalıtımını ön planda tutmaktadır. Yapılardaki ısı yalıtımının mümkün olduğu kadar dış bölgeden başlatılması; ısı köprülerinden olan ısı kayıpları ile bu köprülerin neden olduğu iç yüzey rutubetlenmesi ve küflenmesini de engellemiş olacaktır.

Taşyününün kullanım alanlarından olan ısı yalıtımı projelerinde, bu bilgilerin dikkate alındığı şekilde çalışmalar yapılması tavsiye edilmektedir.

Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı, modern yapılaşmaların en önemli taleplerinden bir tanesidir. Özellikle son 10 yılın yapılaşma tekniklerinin getirdiği bir sorun olarak ön plana çıkan ses geçirgenliği durumunun tek kritik çözümü; var olan dayanak ve bloklar arasında yalıtım yapmak olmaktadır.

Ses yalıtımının yapılması, diğer yalıtım tekniklerinden daha farklı özelliklere sahip olan bloklarla mümkün olmaktadır. Bir yapının yangın ya da ısı yalıtımı için sadece dışarıdan gelecek tehditlere kapalı olması yeterli gelmekteyken, ses yalıtımında ise durum tamamen farklıdır.

Gürültü ve sesli ortamların yalıtılabilmesi için, blok olarak kullanılan birimlerin ses karşılayıcı değil, ses emici özelliğe sahip olması gerekmektedir. Sesler, ortam içerisinde desibel düşürmelerine rağmen kaybolmayacakları için, bir muhafaza sistemi olarak işlem görecek, açık gözenekli bloklara ihtiyaç duyulmaktadır.

Yalıtım ürünleri olarak imal edilen XPS, EPS, Poliüretan malzemeler de olduğu gibi kapalı gözenekli bloklar, ses yalıtımı için işlevsel olmamaktadır. Sadece camyünü ve taşyünü gibi gözenekli malzemeler, ses yalıtımı projelerinde kullanılabilmektedir. Bu malzemeler, yalıtım talep edilen bloklar arasındaki geçişte, sesleri emerek, rahatsızlık yaşanmasının önüne geçmektedir.

Yangın Yalıtımı

Gündelik yaşam kullanım koşullarından olabileceği gibi, doğal şartlardan da meydana gelebilecek olan en yıkıcı afetlerden bir tanesi yangındır. Yangın başladıktan sonra herhangi bir önlem almak çözüm olmayacaktır. Bu sebeple yangına hazırlık olmak için yapı inşaatlarında öncelikli olarak yangın yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Bu aşamada karşılaşılan en büyük sorun, ses ve ısı da dahil olmak üzere, birden fazla korucu katman yapılması olmaktadır. Bu durum hem maliyet hem de alan kaybına yol açacağı için; ÖZPOR güvencesiyle üretilen taşyünü yalıtım blokları, her kullanıcı için en avantajlı şartları sağlayan, mücizevi bir çözüm olmaktadır.

Yapısı itibariyle ses ve ısı yalıtımı yapabilen bu bloklar aynı zamanda volkanik kayaç özelliklerine sahip olduğu için ve üretim aşamasında 1600 dereceye kadar ısıya maruz kaldığı için mükemmel bir yangın yalıtım malzemesi olarak işlev görmektedir.

Yapısı gereği yanmayan ve alev almayan taşyünü; ÖZPOR kalitesi ve güvencesiyle TS EN 12667 standartlarına göre CE sertifikalı 0,035≤λ≤ 0,040 W/mK değerleri arasında üretilmektedir.

                                                                                DAHA KALİTELİ DAHA KOMPAKT AMBALAJIYLA…

ÖZPOR güvencesiyle sahip olacağınız yalıtım malzemelerinin ambalajlı şekilde taşınması ve nakliyesi çok daha kolay olacak!..