Yalıtım alanında kullanılan ürünlerin çeşitleri, gün geçtikçe alternatif ürünlerin sayısındaki artışa bağlı olarak artış göstermektedir. Son yıllarda alternatif ürünler statüsünde olan petrol bazlı köpük ürünlerin tercih edilmesine rağmen, geleneksel yöntemlerden çok daha başarılı şekilde sonuç veren taşyünün kullanımına dönüş yapan projelerin sayısında da artış tespit edilmektedir.

Yalıtım alanında, farklı formlarda kullanma ve montaj yapabilme imkanı sunan en önemli yalıtım plakaları; taşyünü ürünleri ve camyünü ürünleri olarak kendini göstermektedir.

Taşyünü

Taşyünü yalıtım plakaları, dünyanın farklı bölgelerinde kullanılan ve çeşitli iklim koşullarında yüksek yalıtım performansı sunan ürünler listesinde ilk sıralarda gelmektedir. Sahip olduğu doğal yapısı sebebiyle birçok projede tercih edilen taşyünü, günümüzden yaklaşık olarak 150 yıl öncesinde, doğal olayların takip edilmesiyle tesadüf sonucunda keşfedilmiş ürünlerden bir tanesidir.

Volkanik patlamalar sonucunda yeryüzünde katı halde form bulan bazalt taşlarının, yüksek ısıya maruz kaldığı anlarda çevreye rüzgar aracılığıyla, ipliksi bir madde olarak savrulmasıyla keşfedilen taşyünü, yapısındaki doğal mineral ve inorganik maddelerden dolayı, farklı formlarda üretilme kapasitesine sahip olan ürünler grubuna dahil olmaktadır.

Camyünü

Camyünü de taşyünü kadar kullanımı yaygın olan bir diğer yalıtım ürünü olarak sektör içerisinde sıklıkla tercih edilmektedir. İki ürün arasında benzer amaçlarla kullanım sağlamak mümkündür. Camyünü üretim modeli sebebiyle birtakım farklara sahiptir.

İnorganik hammaddelerin 1200ºC – 1250ºC’de dönüştürülerek elyaf durumuna getirilmesiyle oluşan camyünü, cam elyaflarının birbiriyle tutunmasını sağlayan yün yapılarının katılmasıyla üretilmektedir.

Taş Yünü ve Cam Yünü Arasındaki Fark

Açıklanan sebeplerden dolayı; aynı amaçlar için kullanımı görülmekle beraber, iki ürün arasında bazı temel farklar yer almaktadır. Bu farklar;

Camyünü inorganik hammaddelerin 1200 – 1250 derece arasında elyaf formunda üretilirken; Taşyünü ise inorganik hammaddelerin 1350 – 1400 derece arasında elyaf haline getirilerek üretilir.

Bu sebepten kaynaklı olarak; Camyünü Kullanım sıcaklığı -50 / +250 ºC aralığında değişiklik gösterirken; taşyününde ise kullanım sıcaklığı -50/+600, -50/+650°C aralığında olmaktadır.

Sahip olduğu yoğunluk ve hammadde farklarından dolayı: camyünü; Çatı arası ısı yalıtımında döşeme üzerine serilerek, asma tavan üzerinde ısı yalıtımında, zemin döşemelerinde, iki kat bölüm arasında ya da ara bölme uygulamalarında kullanılırken;

Taşyünü ise; Çatı yalıtımı, Duvar yalıtımı, Döşeme yalıtımı, Tesisat yalıtımı, Sanayi yalıtımı, Teknik yalıtım, Ses yalıtımı, Dış cephe mantolama, Fırın yalıtımı, Yangın yalıtımı, Soğuk oda yalıtımı, Oto yalıtımı gibi projelerde rahatlıkla kullanılmaktadır.