Yalıtım, projesi çizilmiş olan yapılar içerisinde, sonradan tasarlanmaması gereken, yapılaşmanın ilk aşamasında belirtilen şartlara en uygun şekilde eklenmesi gerekene süreçlerin ilk sıralarında gelmektedir.

Yalıtım yapabilmek için tercih edilecek olan malzeme, engellenmesi gereken dış etkenlere göre değişkenlik göstermektedir.

Farklı formlarda bulunan yalıtım levhaları, genel olarak tek amaca hizmet edebildikleri için hem maliyet hem de kullanım koşulları açısından dezavantajlar sunabilmektedir. Bu aşamada ön plana çıkan ve kullanıcılarına avantajlı şartları sunan yalıtım malzemesi “taşyünü” olarak bilinmektedir.

Taşyünü Nedir?

Taşyünü, bilinen bir diğer ismiyle kaya yünü, volkanik kayaçlardan elde edilen, yüksek ısıya maruz bırakılmış bazalt parçaları olarak üretilmiş olan malzemedir. Farklı ölçü ve yoğunluklar dahilinde üretilen taşyünü, birden fazla yalıtım plakasının kullanılması durumunu engeller ve tek başına ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımı gibi taleplere en verimli şekilde çözüm üretir.

Taş yünü ile Diğer Yalıtım Ürünlerinin Farkları Nelerdir?

Herhangi şekilde bir ayırıcı blok olarak üretilen plakalar, sektör içerisinde yalıtım malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Avrupa standartları dikkate alınmadan üretilen çok sayıda ürün olduğu gibi; genel olarak yalıtım malzemesi olarak bilinen ürünler; camyünü, strafor ve eps olarak kayıtlara geçmektedir.

Camyünü ile Taşyünü Arasındaki Farklar genel olarak; üretim şekillerinde kendini göstermektedir. Taşyününe en çok benzeyen yalıtım malzemesi olan camyünü; katı bağlayıcı görevi gören malzemeler aracılığıyla yüne benzer bir dokuya yerleştirilmiş cam elyaflarından yapılmaktadır. Bünyesinde bulunan inorganik hammaddelerin 1200ºC – 1250 derecede eritilerek elyaf durumuna getirilmesi sonucunda oluşturulmaktadır. Yapısı gereği bu aşamadan da anlaşılabileceği üzere; doğal şekilde 1500 dereceye kadar ısıyı muhafaza eden taşyünü ile camyünü arasındaki en temel fark, ısıya dayanıklılık konusunda ortaya çıkmaktadır.

 

Taş Yünü ve Eps Strafor Köpük Arasındaki Farklar ise genel olarak üretim aşamasında kullanılan hammaddelerden kaynaklanmaktadır. Taşyünü ürünler doğal volkanik kayaç ve tortu minerallerinden meydana gelmektedir. Diğer taraftan; Eps strafor köpük ürünleri ise tamamen petrolden elde edilmektedir. Bu sebeple ısıya dayanıklılık konusunda ön plana çıkan taşyünü karşısında eps straforun avantajı ise, gözeneksiz yapısı sebebiyle, suyu itmesi ve suya karşı yalıtım sağlaması olarak bilinmektedir.