Kurumsal

''Tarihçe''

ÖZPOR / GEÇMİŞ:
ÖZPOR sanayiciliğe %100 yerli sermaye ile 1985 yılında, Ankara’da sırasıyla Bursa, Kayseri ve İzmir’de kurmuş olduğu 7 EPS Fabrikası ile yalıtım sektöründe üretici olarak başlamıştır.

ÖZPOR, 30 yılı aşan kesintisiz üretici/sanayicilik sürecinde sadece yalıtım sektöründe EPS, XPS , Shıngle, Camyünü, Taşyünü yatırımlarını yaparak faaliyet göstermiştir.

ÖZPOR bugüne kadar 17 Fabrika tesis kurmuş ve bunların 16’sını irili ufaklı yerli yabancı kuruluşlara satmıştır. 2009 yılında Ankara-Polatlı’daki Camyünü tesisini dünya devlerinden İspanyol firması URSA’ya 37 milyon Euro’ya satmıştır.

ÖZPOR / BUGÜN:
Mevcut taşyünü tesisinde 2014 yılında başlatmış olduğu kısmi revizyon yatırımını 2015 yılında tamamlayarak “Yeni Nesil Özpor Taşyünü” sloganı ve hedefi ile yeni taşyünü yatırımını Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek ilk defa Paletli / Stretch hood / Multipack ambalajlarda 2015 itibariyle piyasaya sunmuştur. Isı-ses-yangın ve nem yalıtımını tek başına sağlayan geleceğin yalıtım malzemesi olan taşyününde üretimini sürdürmektedir.

Paletli / Stretch hood / Multipack ambalaj sayesinde ürünlerin tırdan kolay indirme ve yükleme avantajı nedeniyle (Türkiyede sadece Özpor üretmektedir.) satışlarımız artmış ve Kapasite kullanımımızda % 90 seviyesine yükselmiştir.

ÖZPOR /GELECEK:
Bu nedenle şirketimiz 30 yıldır yaptığı işi yaparak %50 enerji tasarrufu sağlayan aynı zamanda da ısı, ses, yangın yalıtımı sağlayan yeni bir taşyünü yatırımı kararı almıştır.

İlkleri gerçekleştiren Özpor yine bir ilki gerçekleştirerek yatırım maliyeti 20 milyon Euro olan yapacağı yeni nesil taşyünü yatırımı ile, daha fazla kar marjı olan ve daha fazla pazarı olan Türkiyede tam anlamıyla istenilen teknik kalitede ve kapasitede üretilemegiğinden büyük miktarlarda ithal edilen ve bundan sonra ürün garantisi verilebilecek aşağıdaki satış fiyatı daha yüksek olan taşyünlerini üretecek.

1- Sandewich Panel Taşyünü,

2- Mantolama Taşyünü

3- Boru Taşyünü

ÖZPOR olarak hedefimiz her zaman yenilikçi olarak ilkleri gerçekleştirmek, Türk ekonomisine ve yerli üretime katkıda bulunmak, iş ve işçi sağlığını esas alarak istihdam yaratmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya sunmak adına doğa ile dost, çevreci ve yenilenebilir ürünler üretecek modern inovatif yatırımlar yapmaktadır.

Saygılarımızla,

Yönetim Kurulu Başkanı

Erhan BAYOĞLU

Tarihçe...

 • 2014

  “Yeni Nesil Özpor Taşyünü kalite/kapasite artırımı ve paletli/streçli ambalaj revizyonu yatırımı tamamlanarak Türkiye’ nin ve sektörün hizmetine sunulmuştur.“
 • 2010

  Yalıtım sektöründeki yatırımlarımıza yeni bir halka... 20.000.000 m²/yıl kapasiteli 'Shingle' yatırımımız 25 Temmuz, 2010 tarihinde üretime geçmiştir. Yüksek kapasiteli ve geniş ürün gamına sahip tesiste okside bitüm yanında modifiye SBS'li ve APP'li ürünlerimiz Star Shingle ve Villa Shingle ürün tipleri ile satışa sunulmuştur.
 • 2009

  Ürün çeşitliliğini arttırma yönünde yaptığımız çalışmalar doğrultusunda, 2.250 ton/yıl kapasiteli bir tesis ile EPS üretimine başlamış bulunmaktayız. Tesiste 8 - 40 kg/m³ yoğunluklarda levha, enjeksiyon ısı yalıtım levhası, karbon takviyeli mantolama levhası ve enjeksiyon kalıp imalatı yapılmaktadır.
 • 2007

  15.000 ton/yıl kapasiteli yeni camyünü tesisimiz üretime başladı. Levha ve şilte üretiminde geniş ürün çeşidi ile üretime başlayan tesis ile toplam camyünü üretim kapasitemiz 21.000 ton/yıl'a ulaşmış olup yeni tesisimizde üretilen malzemenin büyük kısmının özellikle ihracat pazarlarına satılması hedeflenmektedir.
 • 2002

  ÖZPOR, Taşyünü/Rockwool yatırımını tamamlamış ve üretim ağına Taşyününü de dahil etmiştir.
 • 2001

  ÖZPOR, ilk Camyünü yatırımını tamamlayarak Camyünü üretimine başlamıştır.
 • 1998

  ÖZPOR, ilk XPS/Polyboard üretimini başlatmıştır.

 • 1987

  ÖZPOR, EPS/Styropor yatırımını tamamlayarak sanayiciliğe adım atmış ve üretime başlamıştır.

 • 1985

  ÖZPOR, İnşaat Malzemeleri Satışı ile sektörde faaliyete başlamıştır.

Export

Ansolon