Fabrikalar, her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de milli sermayenin üretim kapasitesinin önemli bir oranına sahip olmaktadır. Kişisel kullanım ya da küçük hacimli binalar gibi dönemsel bazda kullanım için tasarlanmayan fabrikalar; uzun süreli ve sürekli çalışma potansiyeline karşılık verebilmesi amacıyla, teknik donanımları uygun şekilde inşa edilmektedir.

Bu tür yapıların hem hacimlerinin büyük olması hem dayanak bloklarının az olması hem de geniş çatı yapılarına sahip olması sebebiyle, çeşitli ölçeklerde ve amaçlara uygun şekilde yalıtım ihtiyaçları olduğu bir gerçektir.

Özel ve tüzel kişilerin dönemsel olarak kullandıkları meskenler gibi, belirli dönemlerde tadilat için takvim ayarlanmasının daha zor olduğu fabrikalarda, inşa sürecinde tercih edilen yalıtım ürünlerinin uzun vadeli şekilde kullanılması ve kullanım konforunda da maksimum faydayı sunması gerekmektedir.

Fabrika Yalıtımı Nedir?

Fabrikalar; yapıları gereği geniş yüz ölçümüne sahip olan, buna bağlı olarak geniş dış cephe ve çatı bölümüne sahip olan yapı birimleridir. Bu teknik ve fiziksel özelliklerinden dolayı, talep edilen yalıtım tercihleri, çok çeşitli şartlarda izolasyon sağlaması gereken ve dayanıklılık olarak güçlü şekilde üretilmesi gereken yalıtım modelleri olmalıdır.

Fabrika yalıtımı; enerji ve çalışma koşullarındaki verim açısından ısı yalıtımına uygun olmalıdır. Aynı zamanda üretim araçları ve kentleşme odaklı düşünüldüğünde, yüksek desibel üretebilen cihazlardan dolayı ses yalıtımına sahip olması gereken fabrika yalıtımları; doğal afet açısından da su baskını ve yangın gibi faktörlere karşı direnç gösterebilecek seviyede mukavemete sahip olmak zorundadır.

Fabrikalardaki Yalıtım Çözümleri

Bilindiği üzere; yapı birimleri ve inşaatlarda kullanılması gereken yalıtım çözümleri, birden fazla tehdit unsuruna karşı dayanıklılık gösteren levhalar olmalıdır. Yalıtım sektöründe ön plana çıkan Eps, Xps, Camyünü ve Shingle gibi ürünler, belirli amaçlara hizmet eden, doğru kullanım amaçları tespit edildiğinde oldukça olumlu sonuçlar sunabilen yapı izolasyon malzemeleridir.

Bu malzemelerden farklı olarak; herhangi bir fabrikanın yalıtım aşamasında ihtiyaç duyduğu; dış cephe, iç cephe, iç bloklar arası yalıtım levhası ve çatı yalıtımı gibi ürünler için tek bir ürün üzerinden çözüm sunmayı başaran “taşyünü” yalıtım malzemeleri, doğru ölçü ve kullanımlara bağlı olarak tek başına, bir fabrikanın yalıtım ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

ÖZPOR Türkiye genelinde kurduğu 17 modern fabrikada, ihtiyaç duyduğunuz yalıtım ürünlerini, sizin konforunuzu hesaba katarak en avantajlı şartlarda üretmeye devam etmektedir. Siz de bu avantajlardan faydalanmak ve bizimle iş ortaklığı yapmak için, iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.